ВестиСвет

Авионски лет за 16 бебиња: Го преживеја земјотресот, но останаа без родители

Турскиот претседателски авион превезе 16 бебиња од Кахраманмарас кои го преживеаја земјотресот, јавува Anadolu Agency.

За жал, по разорниот земјотрес останаа без родители. Нивниот идентитет не е познат, а се работи за бебиња на возраст до една година.

Откако авионот слетал на аеродромот Есенбога, бебињата биле прифатени од претставници на Министерството за семејство и социјална заштита и префрлени во градската болница во Етлик.

Страшни земјотреси со јачина од 7,8 и 7,5 степени според Рихтеровата скала ги погодија во понеделникот Турција и Сирија. Во нив загинаа повеќе од 16.000 луѓе, а над 62.000 се повредени. Спасувачите се уште очајнички трагаат по преживеани.

Поврзани новости