НАЈНОВО

ВестиЕкономија

Азиските берзи пораснаа, доларот ослабе

Курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од 135,85 на 135,60 јени. Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0645 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0635 долари
Нa aзиските берзи цените на акциите пораснаа бидејќи се очекува забрзување на растот на кинеската економија, но на пазарите нема еуфорија бидејќи централните банки ќе продолжат да ги зголемуваат каматните стапки поради високата инфлација. Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, беше околу 7 часот плус 0,7 отсто.

Истовремено, јапонскиот индекс Никеи зајакна за 1,1 отсто, додека цените на акциите во Хонг Конг, Австралија и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,1 и 0,9 отсто. Во Шангај, пак, тие паднаа за околу 0,2 отсто. Растот на индексот главно се должи на забрзувањето на растот на кинеската економија, по укинувањето на рестриктивните мерки за коронавирусот, на што укажуваат сите најнови макроекономски податоци.

Зголемена е оценката за растот на кинеската економија
Кинеските власти најавија дека се стремат кон 5 отсто економски раст годинава. Како резултат на тоа, многу аналитичари ги зголемија своите проценки за растот. Така, на пример, аналитичарите на швајцарската банка УБС ја зголемија проценката за растот на кинеската економија од 4,9 на 5,4 отсто.

Но, кочницата на берзите е претставена со најавите на централните банки за натамошно зголемување на каматните стапки. Сите најнови податоци покажуваат дека инфлацијата во САД останува на високо ниво, што значи дека американската централна банка ќе мора да продолжи да ги зголемува каматните стапки.

Така, на пазарот на пари проценките за каматните стапки на ФЕД се зголемени, па сега се очекува до септември тие да се подигнат во опсег од 5,50 до 5,75 отсто, додека сега каматните стапки се движат меѓу 4,50 и 4,75 отсто. Затоа, оваа недела во фокусот на инвеститорите ќе биде извештајот на претседателот на ФЕД Џером Пауел до Конгресот за состојбата на економијата, како и податоците за вработеноста во САД во февруари.

Се очекува и зголемување на каматните стапки на Европската централна банка. Претседателката на таа банка, Кристин Лагард, за време на викендот изјави дека ЕЦБ многу веројатно ќе ги зголеми каматните стапки за уште 0,50 процентни поени овој месец и дека банката ќе мора да продолжи да работи на сузбивање на инфлацијата.

Оваа недела, сепак, се очекува австралиската централна банка да ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени, додека канадската централна банка најверојатно ќе ги остави каматните стапки непроменети.

Доларот ослабе, цената на нафтата падна
И на валутните пазари падна вредноста на доларот во однос на кошничката на валути, по минатонеделниот раст од 0,6 отсто. Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, се движи околу 104,45 поени, додека во петокот вечерта изнесуваше 104,60 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од 135,85 на 135,60 јени. Американската валута ослабе и во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0645 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0635 долари.

Цените на нафтата паднаа откако минатата недела пораснаа за повеќе од 3 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово се лизна за 0,64 отсто, на 85,28 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,65 отсто, на 79,15 долари.

Поврзани новости