НАЈНОВО

ВестиЕкономија

Бензинот поскапува за 2,5 денари, дизелот за 2 денари

Малопродажните цени на бензините од 95 и од 98 октани по полноќ ќе се зголемат за 2,5 денари за литар, додека малопродажните цени на дизелот и на нафтата за домаќинствата ќе поскапат за 2 денари по литар. Поскапува и мазутот.

По полноќ часот максималните цени на нафтените деривати во малопродажбата ќе изнесуваат:

Моторен бензин Еуросупер БС – 95 82,50 (денари/литар)
Моторен бензин Еуросупер БС – 98 85,00 (денари/литар)
Дизел гориво Еуродизел БС (Д-Е V) 83,50 (денари/литар)
Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 83,00 (денари/литар)
Мазут М-1 НС 40,814 (денари/килограм)

Поврзани новости