НАЈНОВО

ВестиСвет

Британец платил 20.000 евра за патување околу светот, но заглавил на Филипините – бродот тргнал без него

Кристофер Чепел, 72-годишен пензионер од Велика Британија, платил 20.000 евра за патување со брод околу светот, но останал заглавен на Филипините, кога бродот за крстарење тргнал без него.

На половина пат, Чепел почувствувал мачнина и вртоглавица, па го посетил лекарот на бродот. Тој му рекол дека не смее да се врати на пловилото и го испратил на дополнителни испитувања. За среќа, пензионерот имал само благ топлотен удар, но токму тогаш почнала драмата. Имено, во меѓувреме, бродот го напуштил пристаништето.

Чепел и неговата внука Карен Вилијамс стапиле во контакт со линиите за крстарење и со одговорните за патниците, па им било кажано дека Чепел има критична здравствена состојба што го отежнувала враќањето на бродот за крстарење.

– Лекарите кои ме донесоа дома беа прекрасни. Не можев да им забележувам, иако не беа сигурни зошто тоа е потребно затоа што само ми дадоа апче за да ги смирам нервите и сѐ беше во ред со моето здравје. Сè изгледа како комична лага. Лицето што ме придружуваше од бродот не ме ни прегледа и сигурно знаеше дека тестовите во болницата ќе траат подолго отколку што бродот ќе биде во пристаништето, рече Чепел.

Лекарите сметале дека нема можности да лета за Манила и морал да отпатува таму со брод, па да се врати дома со авион со медицинска придружба.

Поврзани новости