ВестиСвет

(ВИДЕО) Поплавите проголтаа улици во Турција по поројните дождови

Најмалку десет луѓе починаа во поплавите во покраините Шанлиурфи и Адијаман на југоистокот на Турција. Оваа покраина минатиот месец ја погоди катастрофален земјотрес во кој настрадаа 48.000 луѓе, а милиони се раселени. Илјадници луѓе од тогаш живеат во шатори и контејнери, кои се сега поплавени.

Според видеата на социјалните мрежи поплавата со себе носи автомобили, руши згради, автопати, претвора улици во реки.

https://twitter.com/realzaidzayn/status/1636003372951298048?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1636003372951298048%7Ctwgr%5E2ca229417dfc538f97c7614f2b48168a30391e5b%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ffokus.mk%2Fwervideo-poplavite-progoltaa-ulitsi-vo-turtsija-po-porojnite-dozhrovi%2F

Поврзани новости