НАЈНОВО

ВестиСвет

ВИДЕО: Снимка од новиот земјотрес во Турција ја леди крвта, погледнете како се тресеше земјата

Најмалку 11 лица ги загубија животите во новиот земјотрес која ја погоди Турција, а се почувствува и во Сирија.

Епицентарот на земјотресот беше во близина на местото Хатај кое е едно од најпогодените во првиот земјотрес кој пред две недели ја погоди Турција, а во кој животот го загубија над 41.000 лица.

Турската управа за итни случаи и природни катастрофи соопшти дека земјотреси со интензитет од 6,4 и 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погодиле синоќа провинцијата Хатај и биле проследени со најмалку 32 последователни потреси. Потресите се почувствувани и во Сирија, Кипар, Грција, Египет, Израел и Либан.

Поврзани новости