Балкан

Голем пожар во Атика во Грција, зафатени се и куќи

Во пожарот што избувна денеска на истокот на Атика во градот Коропи, во Грција, изгореа неколку куќи, а пожарот го гаснат десетици пожарникари со помош на два авиони и четири хеликоптери.

Пожарот прво избувнал на паркингот за чамци во градот Коропи, а потоа се проширил, пренесува Катимерини.

Според Противпожарната служба, се работи за сериозен пожар додека противпожарната единица прави напори за негово локализирање.

Поврзани новости