НАЈНОВО

ВестиМакедонија

Гужви на граничните премини, особено кон Грција

Продолжениот викенд е повод за посета на соседната сончева Грција.

Македонците навалија на викенд дружби кај соседите. Ќе се јаде морска храна и гиро викендов.

Од камерите пред граничните премини може да се забележи дека навалата е најголема кон Грција, каде има долга колона на возила.

Граничниот премин „Богородица“ изутринава е преплавен со автомобили кои чекаат за излез од Македонија кон Грција. Продолжениот викенд поради велигденските празници, голем дел граѓани ќе го поминат надвор границите на државата.

Како што јавуваат читатели на Фактор, утрово била забележана гужва и на граничниот премин кон соседна Србија, каде се чекало и половина час за излез од државата.

Она што го покажуваат камерите на граничниот премин Блаце и Табановце е дека веќе колоните се расчистени и се поминува слободно границата.

Поврзани новости