НАЈНОВО

Економија

Доларот во благ пад за време на божиќните празници

Вредноста на доларот се обидуваше да се стабилизира во вторникот во ослабената трговија поради божиќните празници, притиснат од знаците дека инфлацијата во најголемата светска економија се лади, што веројатно ќе им даде простор на Федералните резерви да ги олеснат каматните стапки следната година.

Јенот во меѓувреме стабилизираше во близина на својот неодамнешен врв во пет месеци поради мислењето дека Банката на Јапонија (БОЈ) наскоро би можела да означи крај на својата ултра лесна политика. Во поголемиот дел од 2022 и 2023 година, политиката ја држеше јапонската валута под притисок бидејќи другите големи централни банки започнаа агресивни циклуси на зголемување на стапката.

Поместувањата на валутите беа главно пригушени ден по Божиќ, бидејќи пазарите во ОК, Австралија, Нов Зеланд и Хонг Конг, меѓу другите, сè уште беа надвор за државен празник.

Во однос на зелената банкнота, новозеландскиот долар достигна нов петмесечен врв од 0,6325 долари, додека австралискиот долар на сличен начин беше стиснат во близина на својот неодамнешен врв во пет месеци и последен пат купи 0,6817 долари.

Еврото се искачи за 0,03% повисоко на 1,1024 долари, не многу далеку од петмесечниот врв од 1,1040 долари достигна минатата недела, додека стерлингот беше малку променет на 1,2706 долари.

Податоците објавени во петокот покажаа дека цените во САД паднаа во ноември во однос на претходниот месец за прв пат во повеќе од 3-1/2 години и годишниот пораст на инфлацијата се лизна уште под 3%, зголемувајќи ги пазарните очекувања за намалување на каматните стапки од ФЕД во март.

Податоците дојдоа една недела откако креаторите на политиката на ФЕД ја отворија вратата за намалување на стапките во 2024 година на последниот состанок за политиката на централната банка за годината, потег што го намали доларот.

Индексот на доларот слабееше блиску до петмесечен минимум од 101,42 постигнат минатата недела, а последен беше на 101,59.

Во Азија, јенот порасна за 0,1% на 142,25 за долар, што доби дополнителна поддршка од коментарите на гувернерот на БОЈ, Казуо Уеда.

Податоците објавени во вторникот покажаа дека стапката на невработеност во Јапонија е непроменета на 2,5% во ноември во однос на претходниот месец, додека инфлацијата на услуги од бизнис до бизнис беше стабилна на 2,3% минатиот месец.

Кинескиот јуан падна во однос на зелената банкнота поради зголемените очекувања за дополнителни мерки за монетарно олеснување од Пекинг.

Пет од најголемите кинески државни банки ги намалија каматните стапки на некои депозити на крајот на минатата недела, трет круг од таквите намалувања оваа година. Неколку котирани банки оттогаш го следеа примерот, објави во вторникот официјалниот Shanghai Securities News. На копно, јуанот ослабна за 0,1% на 7,1433 за долар, додека неговиот офшор последен пат изнесуваше 7,1461 за долар.

Поврзани новости