НАЈНОВО

Економија

Доларот зајакна, цената на нафтата расте

По растот од три недели на девизините пари вредноста на доларот се промени. Затоа е на пат за зголемување во јануари од околу 2 отсто.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 103,55 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 103,47 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се движи околу 148,15 јени, колку што беше и во петокот навечер.

Сепак, американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0845 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0855 долари.

Цените на нафтата, пак, дополнително се зголемија, по минатонеделниот скок од над 6 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,34 отсто, на 83,85 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,37 отсто, на 78,30 долари.

Поврзани новости