НАЈНОВО

ВестиЕкономија

Доларот се стабилизира откако го достигна најниското ниво за седум месеци

Вредноста на доларот ја започна неделата со пад, достигнувајќи го најниското ниво во последните седум месеци во однос на кошницата на главни врсници во азиската трговија, со јенот особено фокусиран додека трговците ги зголемија облозите дека Банката на Јапонија дополнително ќе ја промени својата политика за контрола на приносот.

Еврото го достигна новото деветмесечен врв од 1,0874 долари во раната трговија, пред да се повлече на 1,0861 долари, што е пад од 0,16%, додека австралискиот долар го прекрши клучното ниво од 0,7000 долари за прв пат од август, пред да се спушти на 0,6959 долари.

Благодарение, исто така, на раното јакнење на фунтата и јапонскиот јен, индексот на доларот, кој ја следи американската единица во однос на кошницата валути, падна на 101,77 за седум месеци, продолжувајќи ја својата распродажба од минатата недела, откако податоците покажаа дека потрошувачките цени во САД падна за прв пат по повеќе од 2-1/2 години во декември.

„Секоја валута на Г10 забележа добивка во однос на американскиот долар минатата недела, потпомогната од податоците за инфлацијата во САД за декември, кои потврдија континуирано намалување на инфлациските притисоци што ја зајакнува можноста ФЕД да го запре својот циклус на затегнување, веројатно по состанокот на FOMC во март“, велат аналитичарите на MUFG во белешка.

Агресивните зголемувања на стапката на ФЕД беа главниот двигател на порастот на индексот на доларот од 8% минатата година.

Пазарите сега ги проценуваат дека има 91% шанси за зголемување од 25 базични поени кога ФЕД ќе ја објави својата одлука за политика во февруари, со 9% шанса за зголемување од 50 bp.

Доларот се задржа во европското тргување, враќајќи се во однос на фунтата која последен пат беше во минус од 0,4% на 1,2185 долари.

Посебен фокус за валутните пазари оваа недела е јапонскиот јен, поради шпекулациите дека Банката на Јапонија ќе направи дополнителни измени или целосно ќе се откаже од политиката за контрола на приносот на состанокот оваа недела. Доларот се лизна на најниско ниво за повеќе од седум месеци на јенот во почетокот на тргувањето, пред да закрепне и последен пат беше на 128,35 јени, што е за 0,4%.

„Мислам дека целиот свет ќе биде фокусиран во среда… и веројатно неделата во Г10 (валути) ќе биде дефинирана со тоа што ќе се случи со вкрстувањата на јенот надвор од тоа“, рече Реј Атрил, шеф на стратегијата за FX во Националната австралиска банка (NAB). „Мислам дека Банката на Јапонија нема многу време за да каже дека ќе проценат и ќе чекаат до вториот квартал или да го видат мандатот на Курода без да направат дополнителни промени“.

Гувернерот на Банката на Јапонија, Харухико Курода ќе се повлече од функцијата во април. Инвеститорите притискаа Банката на Јапонија да се оддалечи од својата ултра лесна монетарна политика, што предизвика приносот на референтните 10-годишни државни обврзници на Јапонија да го надмине новиот плафон на централната банка за две сесии.

Пазарите во САД се затворени во понеделник поради празници, што предизвикува слабо тргување.

Поврзани новости