НАЈНОВО

ВестиСвет

Драматични пораки за спас од луѓе заглавени под урнатините (ВИДЕО)

Катастрофален земјотрес ги погоди Турција и Сирија, оставајќи стотици луѓе заробени под урнатините. Многумина од нив известуваат на социјалните мрежи и бараат помош, спасувачите да ги најдат и ископаат.

По разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала што утрово ги погоди Турција и Сирија, стотици луѓе беа затрупани под урнатините.

Тие објавуваат повици за помош на социјалните мрежи и се обидуваат да ја објаснат локацијата на објектот каде што се закопани.

„Спасете ме ве молам“, гласат статусите кои кружат на Твитер.

Така затрупана жена објави фотографија: „Јас сум под урнатините, чекам помош“.

https://twitter.com/ChaudharyParvez?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1622515407751122944%7Ctwgr%5Ec65dd7617a67eb49e3fed5fd4ef74ed4ef283ae0%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fkumanovskimuabeti.mk%2Fdramatichni-poraki-za-spas-od-lugje-zaglaveni-pod-urnatinite-video%2F

Бројот на загинати и повредени од час во час се зголемува. Според досегашните информации, во Турција загинале над 900 лица, а повредени се над 5.300.

Во Сирија загинале 320 лица, а десетици се ранети.

Поврзани новости