НАЈНОВО

Економија

Еврото падна на најниско ниво во последните три месеци, по одлуката на ЕЦБ повторно да ги зголеми каматните стапки

Еврото падна на најниско ниво во последните три месеци во четвртокот, откако Европската централна банка (ЕЦБ) ги зголеми каматните стапки на рекордно високо ниво, но сигнализираше дека овој потег може да биде последен во нејзината кампања за затегнување на монетарната политика.

Еврото загуби 0,6 отсто во однос на доларот за да се тргува за 1,0660 долари, откако креаторите на политиката на ЕЦБ ја објавија својата одлука да ги зголемат каматните стапки за четвртина процентен поен на рекордни 4 отсто, како што очекуваа повеќето инвеститори.

На пазарите на државниот долг, приносите на двегодишните германски обврзници чувствителни на политиката беа за 0,02 процентни поени пониски на 3,15 отсто. Приносите на обврзниците паѓаат кога цените растат.

Во својата изјава објавена со одлуката, ЕЦБ наведува дека стапките „достигнаа нивоа кои, доколку се одржат доволно долго, значително ќе придонесат за навремено враќање на инфлацијата до целта“.

Франческо Песоле, стратег за forex во ING, рече дека јазикот на ЕЦБ „во суштина сугерира дека ЕЦБ можеби го достигнала врвот на својот циклус на затегнување“.

„Пазарите засега разумно им даваат поголема тежина на знаците за лудост, имајќи предвид и дека протокот на податоци во еврозоната во последно време е прилично мрачен“, рече Песоле.

Stoxx Europe 600 низ Европа порасна за 0,5 отсто, додека во САД, реперот S&P 500 на Волстрит се отвори за 0,5 отсто повисоко, а технолошки фокусираниот Nasdaq Composite порасна за 0,4 отсто.

Политичката одлука на ЕЦБ доаѓа во време на зголемена вознемиреност на инвеститорите поради претстојниот економски пад, при што Европската комисија неодамна ја намали прогнозата за раст за 27-члената унија на 0,8 отсто оваа година и 1,4 отсто во 2024 година.

„Со послаб раст, ЕЦБ веројатно би можела да паузира на следниот состанок и ако изгледите за раст продолжи да се влошуваат, паузата може да се претвори во врв“, рече Мајк Бел, стратег во JPMorgan Asset Management.

ЕЦБ сега ги зголеми трошоците за задолжување за 10 последователни политички состаноци од јули 2022 година, во обид да се справи со високата инфлација. Годишниот раст на цените оттогаш забави на 5,3 отсто во август и ќе продолжи се додека инфлацијата не ја достигне целта на централната банка од 2 отсто, пишува Investor.me.

Во последниве денови, загриженоста меѓу инвеститорите и креаторите на политиката за тврдоглавиот притисок на цените се зголеми бидејќи цените на нафтата се искачија на 10-месечен максимум по најавите за намалување на понудата од страна на некои од најголемите светски производители.

Суровата нафта „брент“, меѓународниот репер, поскапе за 1,3 отсто на 93,1 долари за барел во четвртокот, а американската еквивалент „Вест Тексас интермедијт“ поскапе со иста маргина на 89,69 долари.

Акциите почувствителни на цените на нафтата го предводеа патот во Европа во четвртокот, при што индексот Stoxx Europe 600 Energy порасна за речиси 2 отсто, додека Stoxx Europe 600 Basic Resources напредуваше за 3,9 отсто.

Зголемувањето на цените на суровата нафта во САД доведе до повисоко читање на основната инфлација во САД во средата, но не ги вознемири пазарите кои продолжија да се обложуваат дека Федералните резерви ќе ги задржат стапките непроменети на следниот состанок.

Во Азија, хонгконгскиот Ханг Сенг додаде 0,2 отсто, додека кинескиот CSI 300 падна за 0,1 отсто. Јапонскиот Topix поскапе за 1,1 отсто, а јужнокорејскиот Kospi за 1,5 отсто.

Поврзани новости