НАЈНОВО

ВестиСвет

Земјотрес од 4,3 степени ја погоди Италија

Централна Италија ја погоди земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот бил на осум километри од градот Мачерата, додека земјотресот се случил на длабочина од два километри неколку минути по полноќ.

На крајот на јануари северот на Италија го погоди уште еден земјотрес со јачина од пет степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на 23 километри од градот Римини, а се случил на длабочина од 10 километри.

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди јужен Иран, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Како што е наведено на веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил на длабочина од 10 километри, на 112 километри од Бандар Абас. Засега нема извештаи за евентуални жртви или материјална штета.

Нов земјотрес синоќа го погоди пограничното подрачје меѓу Турција и Сирија. 11 лица загинаа, а 300 се повредени.

Поврзани новости