НАЈНОВО

Битола инфоВести

Кривична пријава против маж од Битолско за предизвикување пожар

Во СВР Битола вчера бил извршен службен разговор со Х.П. (58) од битолското село Трново. Тој се сомничи дека на 21.02.2023 околу 11.00 часот во дворот на неговата куќа во село Трново, запалил оган од суви гранки, при што огнот се проширил кон соседниот двор и зафатил дел од дворот со дрва и дел од штала, како и нива и зафатил далновод за пренос на електрична енергија.

Х.П. го признал делото, а по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна кривична пријава, соопштија денеска од МВР.

Поврзани новости