НАЈНОВО

Битола инфоВести

Лука Дамчевски го фати светиот крст во Битола

Младиот битолчанец Лука Дамчевски го пронајде светиот крст во осветените води во Соборниот храм „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола.

Тој има 15 години и за прв пат скокаше по светиот крст.

Голем број верници денеска беа присутни во Соборниот храм каде со светата литургија чиноначалствуваше владиката Петар.

Присутен беше и градоначалникот на Битола, Тони Коњановски.

Поврзани новости