НАЈНОВО

Македонија

Македонец се обидел да шверцува девизи сокриени под акумулаторот на возилото, Царината му ги заплени

Царинските инспектори од мобилните тимови од Секторот за контрола и истраги на граничниот премин Табановце во текот на минатиот викенд заплениле девизи кои македонски државјанин имал намера нелегално да ги внесе во државата, соопштија денеска од Царинската управа.

Поради сомневање, царинските инспектори извршиле детална контрола на возилото со кое лицето патувало и притоа во предниот дел од моторот под акумулаторот во фолија и во пластична зип кеса се пронајдени скриени странски девизи, за кои лицето не поседувало документ за потекло на парите и не ги пријавило, се наведува во соопштението.

Согласно Законот за девизно работење, лицето сторило девизен прекршок и против него поднесена соодветна приј ава.

 

Поврзани новости