НАЈНОВО

Астрологија

Месечен хороскоп за Јануари 2024 година

Овен

Во јануари кај овенот ќе се разбуди желбата за суштинска промена во животот и затоа тие првенствено ќе бидат фокусирани на себе. Може да изгледате воздржано или дури и егоцентрично во вашата околина, што може да ја поттикне вашата склоност да се однесувате себично. Затоа, избегнувајте опширни монолози за сопствениот живот и обидете се да покажете интерес и за животот на вашите најблиски. Што се однесува до врските, сепак, страсната природа на овој темпераментен знак се манифестира до максимум.

Јануари ќе биде доста полн со настани за овенот. Марс ќе ја преземе контролата, а со тоа на овие поединци ќе им се даде многу неконтролирана енергија. Бидејќи вашата волја ќе се зголеми, не би требало да имате проблеми да ги постигнете новогодишните одлуки. Згора на тоа, благодарение на оваа планета, вашата сексуална енергија ќе биде многу посилна. Ако сте во сериозна врска, бидете внимателни бидејќи тоа може да ви го преврти светот. На работа ќе имате тенденција да бидете прилично егоцентрични и да се грижите само за себе. Иако можеби се чувствувате како никој да не може да биде во чекор со вас, барем обидете се да придонесете за вашиот тим и да им помогнете на вашите колеги.

Бик

Во јануари до израз ќе дојде способноста на биковите да ги слушаат другите, па ќе бидат многу успешни во комуникацијата, што ќе оди рака под рака со одличните организациски способности. Ова ќе ви даде самодоверба, а вие ќе станете омилени меѓу пријателите, па дури и вашите претпоставени ќе ја забележат вашата нова креативна енергија. Можеби ќе ви биде понудено унапредување во овој период, или можеби ќе имате можност да завршите подобра работа. Сепак, не дозволувајте вашите успеси да ви удрат во глава.

Уран ќе има корисни ефекти врз вашата креативност во јануари. Обидете се да размислите за нов проект, да ја подобрите моменталната нарачка на вашата компанија или вашата дневна рутина.

Биковите ќе почнат да размислуваат за својата финансиска состојба и полесно ќе најдат стабилност во неа, без разлика дали со купување недвижен имот, зголемување на работниот успех или одвојување пари за секој случај. Иако интелектот и креативноста ќе бидат вашата движечка сила, тие можат да доведат и до тврдоглавост и непопустливост, па затоа внимавајте на конфликтите со колегите и саканите.

Близнаци

За близнаците јануари најмногу ќе биде фокусиран на врските. Во овој период ќе почувствувате потреба да ја оживеете вашата врска. На пример, обидете се да одите на патување со вашиот партнер, да одите во кино или да поминете викенд во природа, ќе видите дека вашата врска повторно ќе се продлабочи. Исто така, ќе бидете многу одлучни за тоа што сакате да постигнете оваа година и нема да ви биде проблем да ги исправите приоритетите. Сепак, нема да бидете многу трпеливи. Затоа, најдете пријател кој ќе ве мотивира и охрабрува.

Јануари ќе донесе промени во односите на близнаците. Со доаѓањето на новата година ќе почнете да сфаќате кои работи не ви одговараат и работи кои навистина ги цените кај нив. Ќе бидете многу возбудени поради новите цели што ќе ги поставите за оваа година, но често нема да ви биде лесно да истраете. Но, некои од нив може да бидат револуционерни за вас. Вашата способност да стекнувате нови пријатели може дури и да ви помогне со овие предизвици.

Рак

Јануари ќе биде месец на личен развој за ракот. Ќе се отворите за промени во размислувањето и ќе бидете поприемчиви од  кога било. Ова ќе донесе многу нови луѓе во вашиот живот кои ќе ви ја покажат вистинската насока. Вашите претпоставени ќе ви дадат премногу дополнителна работа што нема да можете да ја одбиете од страв. Ако дозволите да се однесуваат вака со вас, ќе влезете во маѓепсан круг. Обидете се да соберете храброст и да кажете нешто; ова е единствениот начин да се стекне почит.

Пресвртот на годината ќе им донесе многу стрес на раковите. Во вашата природа е внимателно да ги слушате оние што ви се блиски. Тоа често може да биде предност кога се во прашање врските, но на професионален план може да ви биде товар, особено ако работите во голема компанија. Тие често поставуваат цели за следната година во јануари, што може дури и да ве исплаши бидејќи ви врши притисок.

Лав

Јануари му подготвува многу работен успех на лавот. Вашите претпоставени ќе ја забележат вашата висока работна посветеност и може да ви понудат службено патување во странство. Вашата способност да се расправате ќе ве направи професионален преговарач, кој ќе го користите на работа и во секојдневните животни ситуации. Нема да застанете на ништо и ќе бидете многу будни. Затоа, ако сте избегнале одредени проблеми, сега е вистинско време да ги решите. Но, кога се во прашање односите со пријателите, подобро размислете за сѐ однапред, за да не се каете за ништо.

Во јануари ќе се чувствувате преродени во секој поглед. Добар начин да се излезе од минатогодишниот стереотип може да биде патување во странство. Јупитер ќе ве води и нема да има проблем што не можете да го решите.

На крајот на месецот избегнувајте операции бидејќи ќе бидете под влијание на полна месечина. Грижете се за вашиот срцев систем, затоа избегнувајте цигари или јадење мрсна храна.

Девица

Јануари ќе ја разбуди мотивацијата за спортски настапи кај вас. Бидејќи по божиќните празници можно е да имате прекумерна тежина, ќе поставите новогодишни одлуки кои ќе ви помогнат да се вратите во форма. Благодарение на вежбањето, ќе запознаете некој со слично расположение, а тоа може да доведе до ново пријателство. Кога станува збор за љубовните врски, ќе имате нејасни чувства, кои ќе се одразат на вашето однесување кон партнерот. Затоа, не избегнувајте комуникација и зборувајте за работи кои ве мачат. Не само вие, туку и вашиот партнер ќе го цени тоа.

На почетокот од годината девиците може да доживеат инфериорност и меланхолија поради влијанието на Сатурн. Наместо очајно да барате друштво и признание, треба целосно да се посветите на саморазвојот, совесно да се држите до вашите одлуки, а чувството на успех ќе ви помогне да застанете на нозе. Оваа енергија потоа ќе ги привлече другите кон вас и ќе ја реши осаменоста.

Во јануари и вие ќе имате тенденција да бидете невнимателни кон партнерот, но од друга страна ќе ве вознемири што тој не ви посветува доволно внимание. Сепак, хармонијата бара напор од двете страни, затоа не препуштајте се само на нив.

Вага

Во јануари вагите ќе покажат многу силни емоции. Ќе доживеете значителни промени во расположението, а ќе ви треба малку време да ги разјасните чувствата. Можеби ви се чини дека не знаете што навистина сакате да правите со вашиот живот, а тоа ќе ви пречи. Не донесувајте избрзани одлуки во овој период за да не се обвинувате себеси. Наместо тоа, фокусирајте се на вашето семејство и одете заедно некаде во природа, каде што ќе најдете мир и хармонија.

Вагите ќе доживеат многу промени во јануари. Сите ваши емоции ќе ги сфаќате многу сериозно, што ќе има неизмерно влијание врз вас и веќе нема да можете да ги игнорирате, а тоа ќе биде предизвикано главно од влијанието на Месечината. Кога станува збор за вашиот партнер, може да се појават стари грешки. Треба да бидете внимателни и да се трудите да ги контролирате своите чувства и да бидете што е можно поемпатични. Во спротивно, очекувајте многу конфликти.

Ако се чувствувате уморни, само одморете се и опуштете се малку. Треба да размислите за вашите секојдневни навики, да се трудите повеќе да спиете, да пиете чај и да консумирате дневна доза на витамини.

Скорпија

Скорпиите ќе влезат во новата година со елан и ентузијазам. Јануари ќе биде месец кога ќе имате многу мотивација и самодоверба, а ништо нема да ве исфрли од рамнотежа. Вашата ментална стабилност ќе биде клучот за успехот и на работа и во приватниот живот. Ќе се соочите со важни одлуки во неколку области од вашиот живот, кои бараат рационален пристап и ладна глава. Во тоа време може да почувствувате одреден замор, затоа почитувајте го и одморете се; во спротивно, тоа може да доведе до некои сериозни здравствени проблеми.

Скорпиите ќе бидат добро расположени од почетокот на годината. Ќе бидете уште посмирени од вообичаено, а ќе биде невозможно нешто да ве вознемири. Што е најважно, треба да бидете свои, да не прифаќате туѓо однесување и да не се занесувате со новогодишните одлуки и животните промени.

Кога станува збор за здравјето, добро внимавајте на уринарниот тракт и гениталиите, особено во првата половина на јануари. Не игнорирајте ги сигналите на телото дека нешто не е во ред.

Стрелец

Јануари ќе извади на површина некои нерешени ситуации од минатото, а стрелците ќе бидат принудени да ги отворат и да ги решат за да можат да продолжат понатаму. Може да очекувате некои од вашите поранешни партнери да се појават во вашиот живот, а вие ќе мора да разговарате за работи кои не се решени меѓу вас. Можеби тоа ќе предизвика некои стари чувства, па не дозволувајте тие да ве обземат. Ќе имате проблем да се фокусирате и ќе бидете многу импулсивни овој месец, па обидете се да ги контролирате емоциите и да го оставите минато зад себе.

Припадниците на овој знак во јануари ќе бидат полни со сексуална енергија поради влијанието на Венера. Вашата страст ќе биде бескрајна, што може да стане непријатно за вашиот партнер. Ако сте слободни, размислете со кого ќе го поминете времето.

Стрелците ќе бидат нефокусирани на работа или за време на учењето. Ова може да има значителни последици, особено кога станува збор за односите со вашите претпоставени, кои може да заклучат дека не се грижите за вашата работа, па дури и може да започнете да барате некој што е посоодветен за вашата позиција.

Јарец

Во јануари не мора да се плашите од некои големи промени во вашиот живот. Сè добро ќе се вклопи затоа што ќе ги средите вашите приоритети, ќе си поставите цели и ќе се трудите да ги постигнете. Во овој месец ќе имате лидерски способности и ќе станете одличен лидер на тимот и можеби ќе добиете некои добри финансиски награди за тоа. Внимавајте да не настинете, а може да имате проблеми и со уринарниот тракт и мочниот меур.

Почетокот на новата година ќе биде сосема природен за јарците и веројатно нема да чувствуваат голема промена во однесувањето. Во текот на новата година вашите силни страни ќе станат поочигледни. Ќе можете јасно да одредите што сакате да постигнете оваа година, а од самиот почеток ќе имате многу среќа благодарение на Сонцето.

Иако во јануари ќе се обидете да го потиснете влијанието на оваа планета, ќе бидете контролирани од желбата да ја преземете одговорноста за другите околу вас. На работа, вашите перформанси може да се зголемат бидејќи ќе се обидете да добиете унапредување или зголемување на платата. Сепак, самиот успех ќе лежи најмногу во тимската работа.

Водолија

Во јануари водолиите ќе добијат нова енергија што ќе ги придвижи напред. Иако водолиите обично се прилично умерени во своите одлуки, донесувањето одлуки ќе биде вашата сила овој месец. На работите ќе им пристапувате со ладна глава и нема да дозволите да бидете контролирани од вашите мисли. Таа нова поставка ќе ја користите на работа затоа што нормално, сте под стрес за секоја ситница, а потоа ја носите работата дома со вас. Така, сега ќе имате повеќе време за семејството и партнерот, кој едвај чека да помине слободен викенд со вас.

Риби

Во јануари, рибите ќе тргнат по големи цели во нивните кариери. Овој месец ќе имате многу креативна енергија, а ќе бидете полни со нови идеи, па би било штета да не ја искористите. Не плашете се да го споделите вашето мислење со вашиот шеф и да внесете некои иновативни идеи во работните проекти; ќе имате голема шанса да освоите некое признание овој месец. Сепак, ќе имате тенденција да заборавите на партнерот, што ќе биде причина за неговата мрзливост. Обидете се некако да го изненадите и да му покажете дека се грижите.

Ако треба да донесете голема одлука, се препорачува да побарате совет од некој со поотворен од вашиот.

Поврзани новости