НАЈНОВО

Астрологија

Месечен хороскоп (01.02-29.02.24)

Доаѓа месецот на љубовта, месецот кога сè се загрева и сè се гледа низ розови очила.

И дали е навистина така, Ана Ракиќ Ѓуричиќ, дипломиран психолог и професионален астролог, ни открива преку хороскопот за февруари.

Еве што велат ѕвездите, вака ќе изгледа месечниот хороскоп за февруари 2024 година:

ОВЕН

Потребна ви е мудрост и дополнително трпение пред да ги презентирате вашите деловни планови пред колегите. Не можете да игнорирате нечие влијание или барања, без оглед на различните ставови за заедничките интереси. Сепак, големиот труд на крајот се исплати и тоа ќе ги покаже вашите деловни вештини или успех.

Обидете се подобро да го прилагодите своето однесување во љубовната врска. Нема потреба да критикувате сакана личност или да преувеличувате нечии маани. Мудро чекајте партнерот прв да проговори или да ви ги довери своите дилеми. По искрен разговор и взаемна доверба, можете да донесете правилна одлука за идните планови.

БИК

Различните ставови или различната деловна ориентација во односот со соработниците делуваат како комплицирачки фактор и тоа се рефлектира во договорите и резултатите. Новите недоразбирања влијаат на вашата концентрација и професионалниот ангажман. Потребни ви се подобри услови за да ги постигнете вашите цели. Не сакате да се усогласите со нечии барања без разумно и детално објаснување.

Се чини дека сте загрижени во љубовната врска. Ненадејните промени во однесувањето на партнерот или големите изливи на емоции предизвикуваат дополнителен сомнеж кај вас. Се обидувате да разберете што се случува со вашата сакана личност кога не е во ваша близина. Немате целосен увид во нивното однесување и не сакате да прифатите споредна улога.

БЛИЗНАЦИ

Деловната стратегија што ја спроведувате носи само делумни резултати, што не инспирира доверба пред колегите. Бидете доволно внимателни пред личност која може да ве карактеризира на погрешен начин или да ги искористи вашите изјави во своја полза. Понекогаш е тешко да се одреди кој и колку добива во деловната соработка.

Не ги сакате емотивните предизвици, бидејќи многу работи што ги правите не се според стандардите или вкусот на вашата сакана личност. На неформалните состаноци не успевате да привлечете нечие внимание, дури и со помош на заводлив шарм и добро познати „љубовни трикови“. Треба да промените некој воспоставен ритуал во партнерскиот однос или да влијаете на текот на настаните, сакате да го разубавите вашиот интимен и љубовен живот.

РАК

Кога се среќавате со соработници, често доживувате меѓусебна недоверба или скриени конфликти поради различни деловни интереси. Некој индиректно ве кочи да ги остварите вашите намери, поради што трпите одредена неправда или загуба. Нема потреба да кажувате погрешни зборови пред соработниците кои не ги познавате доволно, бидете мудри и воздржани. Почекајте поповолна можност за успешна акција.

Ви треба некој емотивно да ве инспирира и расположи. Од саканата личност очекувате повеќе внимание и нежност отколку што добивате. Не го криете разочарувањето од некои постапки и барате детални објаснувања. Понекогаш треба правилно да дозирате емоции и разум, страст и имагинација, сето тоа во зависност од околностите или ситуацијата во која се наоѓате.

ЛАВ

Задоволни сте од новите информации кои кружат на деловната сцена, препознавате можна добивка или потенцијален успех. Се грижите да изгледате убедливо пред соработниците кои се сомневаат во вашите професионални и организациски способности. Не дозволувајте ситните интереси да ве натераат да направите почетна грешка и да изгубите нечија доверба. Добро испланирајте го секој потег.

Чувствувате нов емотивен наплив и сакате да ги реализирате своите намери, без оглед на повремените недоразбирања на околината. Партнерот има поинаква ориентација и делува несигурно, но верува во вашите добри намери. Чувајте ја вашата самодоверба и оптимизам. Не можете да очекувате некој да ја прифати вашата животна визија или да ги почитува вашите потреби ако вие не дадете добар пример.

ДЕВИЦА

Во согласност со вашите перфекционистички барања, изгледате загрижени за нечии коментари, но првите впечатоци лесно можат да бидат погрешни. Треба вешто да се прилагодувате на различните деловни услови и да останете доследни на вашите намери. Не дозволувајте вашиот оптимизам и силна волја да се намалат. Кога се среќавате со колегите, искористете ги вашите најсилни адути.

Имате впечаток дека вашиот партнер е несериозен за некои важни настани. Понекогаш различните погледи на нештата или настаните можат да доведат до раскинување на љубовта, но и да создадат нова можност за емотивно зближување. Со блиска личност сè може да се постигне и надмине на добар начин, дозволете правилната доза на мудрост, емоции и страст да ве доведе до заедничко љубовно решение.

ВАГА

Новите информации и настани на деловната сцена ги потврдуваат вашите амбициозни очекувања. Изгледате многу барајќи и подготвени сте да преземете водечка улога пред колегите. Вам ви е важно во деловните преговори точно да ги дефинирате заедничките односи, правилата на однесување или поделбата на интересите. Сакате да се борите за најдобри можни деловни и финансиски интереси и услови.

Водите активен социјален живот и со задоволство се појавувате на јавни места. Посакувате нови или необични емотивни контакти на различни страни. Она што на другите им изгледа тешко или невозможно, за вас е интегрирана варијанта на емоционална потврда. Во врската со саканата личност ве очекуваат пријатни промени и нови настани.

СКОРПИЈА

Наидувате на недоразбирање на околината и имате впечаток дека некој од соработниците не го цени доволно вашиот труд и посветеност. Понекогаш мора да прифатите потешки околности, за да ја елиминирате можноста за уцена или деловни контакти кои не ги исполнуваат вашите основни критериуми. Важно е правилно да ја насочите вашата креативна енергија преку работа или креативност, како и да се дистанцирате од личноста која дополнително ве оптоварува.

Во љубовната врска се обидувате правилно да погледнете различни аспекти од однесувањето на партнерот, но не наоѓате задоволителен одговор. Нема потреба да се реагира на основа на првиот импулс, туку почекајте да стивнат вжештените страсти. Доброто решение или вистината може да се види само од одредена емотивна дистанца.

СТРЕЛЕЦ

Прифативте дополнителни обврски и активна улога во новите настани на деловната сцена. Треба да бидете соодветно информирани пред јасно да ги дефинирате вашите деловни интереси. Нема причина да ги туркате своите цели пред колегите, најдобро е вашите резултати да го илустрираат знаењето или способностите што ги поседувате. Понекогаш ви недостасува трпение и одредени дипломатски манири.

Заборавете на лажните размислувања или строгиот глас на разумот во љубовниот живот и следете ги вашите чувства. Нема потреба да се впуштате во драма во друштво на саканата личност. Доколку сте слободни, спонтано одговорете на нечие додворување или љубовна покана. Потпрете се на вашите чувства во согласност со емоционалната инспирација што ве следи.

ЈАРЕЦ

Се грижите да добиете детални информации за нови настани на деловната сцена и да влијаете на нечие мислење. Сепак, тактиката на која инсистирате не секогаш носи позитивни резултати. Некој ве доведува до свршен чин и индиректно ги отфрла вашите идеи. Избегнувајте ситуации за кои немате доволно знаење, професионални вештини или практично искуство.

Се обидувате да ја промените улогата во љубовната врска, засега немате големо влијание врз мислењето или одлуките на партнерот. Рано е да се направи проценка на однесувањето на блиска личност или сериозен заклучок за работи кои не се по ваш вкус. Не ви се допаѓа да знаете дека некој друг избира или одлучува во ваше име. Смирете ги своите разјарени страсти.

ВОДОЛИЈА

Делувате афирмативно и имате слух за современи идеи кои можете да ги искористите за да го подобрите вашиот деловен стил или професионално изразување. Во одлична можност сте да завршите низа корисни работи кои ќе ви донесат психолошко олеснување и добро материјално задоволство. Комбинирајте ги вашите деловни интереси со докажан тим кој ветува успешна и долгорочна соработка.

Поради емоционална несигурност, повремено го проверувате партнерот. Се обидувате да ги одредите сите сличности што постојат во емоционалната привлечност и разликите што ве раздвојуваат. Важно е заедно да одговорите на сите љубовни дилеми. Доколку сте сингл, некој ќе ве шармира со својот атрактивен изглед или необичниот стил на додворување.

РИБИ

И покрај сета ажурност и одговорност што ја изразувате, не можете целосно да ги задоволите сите ваши колеги. Некој ве поттикнува да продолжите со работата што сте ја започнале и да ги игнорирате придружните коментари или разни предупредувања. Повремено чувствувате недостаток на волја или концентрација при извршување на некои рутински задачи. Се однесувате воздржано и не сакате да ги надминете деловните овластувања, па ја одложувате конечната одлука.

Изгледа дека поминувате низ нов „љубовен самрак“. Ви недостасуваат поголеми изливи на емоции и страст во љубовната врска. Партнерот често отсуствува од за вас непознати причини, па ви го негира неговото емотивно внимание. Потајно посакувате да се случи романтична средба, односно вашата „љубовна визија“.

Поврзани новости