ВестиСвет

Над 600 загинаа во разорниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија

Разорниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтер скала што утринава погоди делови од јужна Турција и северна Сирија однесе најмалку 641 животи, а беа урнати и стотици згради.

Од двете страни на границата, жителите останаа без сон од земјотресот пред зори што избувна надвор во студената, дождлива и снежна зимска ноќ, додека зградите беа срамнети со земја и продолжија силните последователни потреси.

Спасувачките екипи соочувајќи се со тешки временски услови во потрага по луѓе додека ги пребаруваат куповите остатоци од метал и огромни купишта бетон во градовите и населбите низ целата област. Се проценува дека стотици се уште се заглавени под урнатините. Турската агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби соопшти дека најмалку 284 лица загинале во седум турски провинции, додека повредени се 440 лица.

Во турскиот град Адана, еден жител рече дека три згради во близина на неговиот дом се урнале, додека подалеку на исток во Дијарбекир, крановите и спасувачките тимови ги носеа луѓето на носилки надвор од планината со бетонски подови што некогаш било станбена зграда.

Страотниот земјотрес бил почувствуван дури до Каиро со епицентар северно од Газиантеп, главен град на турската провинција. Тој го погоди регионот кој е обликуван од двете страни на границата каде повеќе од една деценија се води граѓанска војна во Сирија. на сириска страна, погоденото подрачје е поделено помеѓу територијата под контрола на владата и последната енклава во земјата која е под контрола на опозицијата, која е опкружена од владините сили поддржани од Русија. Турција, пак, е дом на милиони бегалци од тој конфликт.

Околу 18.000 лица е билансот на загинати во силните земјотреси што ја погодија северозападна турција во минатите неколу години.

Следеа најмалку 20 последователни потреси, неколку часа подоцна во текот на денот, најсилниот со јачина од 6,6 степени, соопштија турските власти.

Речиси 900 згради се уништени во турските провинции газиантеп и кахраманмарас, изјави потпретседателот фуат откај. болница се урна во медитеранскиот крајбрежен град искандерун, но засега нема извештаи за жртви, рече тој.

Претседателот на турската црвена полумесечина ја повика нацијата да дарува крв, а населението да ги напушти оштетените згради.

Поврзани новости