ВестиМакедонија

Најстудено и најмногу снег има на Попова Шапка со 83 сантиметри

Најстудено изутрина е на Попова Шапка каде во седум часот се измерени минус шест степени и има снежна покривка од 83 сантиметри. Во Маврови Анови се регистрирани минус четири степени, Лазарополе и Крушево минус три, Берово минус два, Крива Паланка минус еден, нула степени во Тетово, Прилеп, Штип, Струмица, Виница, Дебар, Претор, еден степен над нулата во Скопје-Зајчев Рид, Скопје-Петровец, Битола, два во Охрид, три во Демир Капија, а четири во Гевгелија и Дојран.

Снежна покривка има и во Маврови Анови, 20 сантиметри, Лазарополе 10, Крушево и Берово седум, Крива Паланка и Ѓуриште четири, Пожаране два и Дебар, Тополчани еден сантиметар, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Времето денеска ќе биде претежно облачно и студено со повремени врнежи од снег, а во некои од пониските места од дожд и снег. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне од 1 до 5 степени.

Во Скопје облачно со повремени врнежи од дожд и снег. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе достигне до 5 степени.

ПРЕТХОДНО
Советот на Европа бара судење на руските и белоруските лидери

Поврзани новости