НАЈНОВО

ВестиСвет

Новороденче и неговата мајка спасени од под урнатините по 90 часа

Новородено бебе и неговата мајка беа спасени од урнатините во јужна Турција, околу 90 часа по првиот смртоносен земјотрес во понеделникот.

Бебебто кое имало само 10 дена по име Јагиз беше спасено од урната зграда во провинцијата Хатај.

На видеата може да се види како детето е внимателно изнесено преку ноќ во термо ќебе, а потоа однесено во амбулантно возило.

Мајката била носена на носилки, пренесе Индекс.хр.

Поврзани новости