ВестиСвет

Нов ужас во Турција – два нови земјотреси урнаа други згради во Хатај, луѓето сведочат дека тлото се тресело десет секунди

Два земјотреси ја погодија најјужната турска провинција Хатај поладнево, само две недели откако големите земјотреси го погодија регионот, соопшти агенцијата за управување со катастрофи на земјата.

Според Агенцијата за управување со катастрофи и вонредни состојби, еден од земјотресите се случил околу 20.04 часот. по локално време во областа Дефне во Хатај, со јачина од 6,4 степени, додека другиот се случи три минути подоцна, со епицентар во провинцијата Самандаг во Хатај, со јачина од 5,8 степени.

Првиот земјотрес се случи на длабочина од 16,7 километри (10,4 милји), додека вториот беше на длабочина од 7 километри (4,3 милји). И двете се почувствувани во околните области.

Земјотресите од пред две недели, иако со центар во Кахраманмарас, 100 или повеќе километри од Хатај, предизвикаа големи штети во Хатај.

АФАД издаде предупредувања во кои ги повикува граѓаните да ги избегнуваат крајбрежните области како мерка на претпазливост од ризикот од пораст на нивото на морето, кое може да достигне и до 50 сантиметри (1,6 стапки).

Турскиот потпретседател Фуат Октај ги повика граѓаните во регионот да се држат настрана од оштетените згради додека властите ги скенираат погодените области.

Турските медиуми јавија дека некои згради се урнале по земјотресите, кои се почувствувале и во соседна Сирија. Медиумите објавија дека автопатот Антакија-Искендерун се урна по двата земјотреси.

Луѓето од Хатај велат дека и оние згради кои останале почнале да се уриваат. Панично и немоќно бегале и сведочат дека тлото се тресело 10 секунди.

Поврзани новости