НАЈНОВО

ВестиМакедонија

Облачно и нестабилно со локални врнежи од дожд

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. Локално врнежите ќе бидат поројни проследени со грмежи и засилен ветер, а ќе има услови за изолирана појава на краткотрајно невреме.

Во Скопје променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер и дневна температура до 18 Целзиусови степени. Маврово 10, Охрид 16, Битола и Крива Паланка 17, Берово 14, Кавадарци 18, Дојран 20.

Утре времето ќе биде променливо облачно, попладне со повремен пороен дожд и појава на ретки грмежи претежно во југоисточните региони. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Во Скопје променливо облачно со услови за слаб краткотраен дожд. Ќе дува слаб ветер од северен правец. Дневните температури ќе се движат од 13 до 23 степени.

Поврзани новости