НАЈНОВО

ВестиМакедонија

Околу 150 медицински сестри се селат во Германија

До крајот на 2023 година околу 150 медицински сестри ќе ги напуштат работните места и ќе се преселат во Германија.

Првиот човек на синдикатот за геријатрија во Скопје кажал дека медицинските сестри веќе потпишале договори со германските болници, објави „Алсат.мк“.

Меѓу главните причини за заминувањето на медицинските сестри се ниските плати поради кои синдикалците најавија протести низ главните град.

Поврзани новости