НАЈНОВО

ВестиСвет

Повеќе од 28.000 загинати во Турција и Сирија, спасувачите продолжуваат да бараат преживеани во урнатините

Повеќе од 28.000 луѓе загинаа, а десетици илјади се повредени во катастрофалниот земјотрес што во понеделникот ги погоди Турција и Сирија, објавија официјални извори на двете земји, а пренесе Си-Ен-Ен.

Веќе седми ден спасувачите продолжуваат да бараат преживеани во урнатините, пренесува медиумот.

Експертите оценуваат дека една од причините за масовното уривање на зградите во Турција е тоа што при изградбата не се почитувале прописите и процедурите.

„За неколку недели ќе започнеме со обнова на градовите во тешко погодениот југоисточен регион. Стотици илјади домови се уништени во јужна Турција. Разбојниците и оние кои извршиле други злосторства во погодените области – ќе бидат строго казнети“, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Турската полиција приведе 12 лица поради урнати згради во југоисточните провинции Газиантеп и Шанлиурфа.

Од другата страна на границата, сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека е горд на народот на таа земја.

„После се што поминавме во Сирија, горди сме на нашите луѓе и тимови во оваа ситуација. Овој земјотрес е несреќа без преседан“, рече Асад.

Поврзани новости