НАЈНОВО

ВестиСвет

Познат сеизмолог тврди:„Денешниот земјотрес е само подготовка“ – Романија ја чека голем земјотрес?

Сеизмологот Славица Радовановиќ вели дека денешниот земјотрес е само увертира за уште посилен земјотрес во Романија.

„Според моето искуство, не би рекла не ако не е главен, ова е само еден сегмент, всушност, од секундарна подготовка за голем земјотрес во Романија“, изјави денеска Радовановиќ веднаш по земјотресот во Романија.

Радовановиќ во неколку изјави предупреди дека на Романија и се заканува силен земјотрес.

Денешниот земјотрес е почувствуван во Вршац и во Белград.

Земјотресот се случил на длабочина од 8 километри, на 73 километри североисточно од градот Дробета-Турну Северин на југозападот на земјата, а во близина на границата со Србија и 14 километри северозападно од градот Таргу Зију. Земјотресот е почувствуван и во Белград.

Министерството за внатрешни работи потврди дека земјотресот бил почувствуван и во Србија, кое го објави на својата страница на Инстаграм.

По земјотресот од 5,2, Романија половина час подоцна беше погодена од земјотрес со јачина од 3 степени.

Поврзани новости