НАЈНОВО

Прилеп инфо

Поради коментар на Фејсбук 55-годишен прилепчанец доби кривична пријава

За коментар на фејсбук, кривично ќе се гони 55-годишен прилепчанец.

– СВР Охрид поднесе кривична пријава против Т.М.(55) од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“. На објава поставена на социјалната мрежа Фејсбук, на 17.05.2023 пријавениот постирал коментар со кој промовирал или поттикнувал омраза и насилство, соопштија од МВР.

Поврзани новости