НАЈНОВО

ВестиМакедонија

Поради магла, намалена видливоста на повеќе патни правци во државата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози.

Поради појава на магла, намалена видливост до 100 метри има на патните правци Битола – Прилеп, Охрид – Ресен, Охрид – Струга, Македонски Брод – Кичево и на планинскиот превој Плетвар, и тоа од 50 до 100 м на патниот правец Штип – Струмица и Штип – Неготино, од 50 до 100 м на патниот правец Тетово – Скопје и од 100 до 150 м на патните правци Велес – Катланово, Катланово – Велес и Св. Николе – Куманово.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува приспособена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде што има можност од појава на одрони. Ова особено се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Поврзани новости