НАЈНОВО

Македонија

По свежото утро, сончево и топло време со температури над 30 степени

Времето денеска ќе биде наутро свежо, а преку денот сончево и топло со слаб до умерен ветер од јужен правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Температурата наутро ќе биде од 4 до 13 Целзиусови степени, а попладне од 26 до 33 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе биде 6.

Според прогнозата на УХМР, во Скопје, времето денеска ќе биде сончево со слаб јужен ветер. Температурата наутро ќе биде 11, а во текот на денот 33 Целзиусови степени.

И во текот на утрешниот ден од УХМР информираат дека наутро ќе биде свежо, а преку денот сончево и топло. Утре во попладневните часови се очекува да има мала облачност, а ќе дува и слаб до умерен ветер од јужен правец. Темпертурата утре наутро ќе биде од 6 до 16 Целзиусови степени, а во текот на денот од 27 до 34 Целзиусови степени. УВ-индексот ќе биде 6.

Во Скопје, од УХМР велат дека и утре времето ќе биде сончево со слаб јужен ветер и температура до 33 Целзиусови степени.

Поврзани новости