НАЈНОВО

Битола инфоВести

Прилепчанец си чувал граната од Првата светска војна во стан на Широк сокак

Во понеделникот, во 09.45 часот на ул.„Широк сокак“ во Битола, полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола го лишиле од слобода Р.И.(53) од Прилеп, со живеалиште во Битола, затоа што кај него била пронајдена и одземена артилериска граната калибар 75мм од Првата светска војна.

Гранатата била предадена во Дирекцијата за заштита и спасување за понатамошна постапка, а лицето било приведено во полициска станица. По целосно документирање на случајот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Поврзани новости