НАЈНОВО

ВестиМакедонија

Променливо облачно време со дожд и снег на повисоките места

Утрово -3 Попова Шапка, -2 Лазарополе, 0 Маврови Анови, 1 Крушево, 3 Охрид, Претор, 4 Крива Паланка, 5 Тетово, Берово, Битола, Прилеп, Виница, 7 Скопје-Зајчев Рид, Скопје-Петровец, Куманово, 8 Штип, Струмица, Гевгелија, 9 Дојран, 10 Демир Капија.

Најмногу дожд 34 л/м2 наврнаа во Берово, 26 Дојран, 22 Гевгелија, 14 Виница, 12 Крива Паланка, Охрид, 11 Маврови Анови, 10 Лазарополе, Тетово, 9 Битола, 8 Прилеп, Крушево, 6 Претор, Куманово, 3 Скопје Петровец, Штип, Демир Капија, 1 Скопје – Зајчев Рид.

Во текот на ноќта времето беше претежно облачно со врнежи од дожд, а на повисоките планински врвови со врнежи од снег. Утрово е променливо облачно, на повеќе места дува умерен до засилен ветер од југоисточен правец.

Денеска ќе биде променливо облачно со врнежи од дожд, пообилни во утринските и претпладневните часови во источните делови каде локално ќе бидат проследени со грмежи и засилен ветер. Поради заладувањето на планините и на некои повисоки места врнежите ќе бидат од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 6 до 12 степени. Во Битола до 7 степени.

Поврзани новости