НАЈНОВО

Македонија

Пронајдени оружје и муниција при претреси во Битола и Ресен

Денеска, полициски службеници од СВР Битола, со судски наредби, извршија претреси на повеќе локации во Ресен и Битола поради сомнение за сторени кривични дела по член 396 од Кривичниот законик.

При претрес во домот на К. Р. (41) во с. Штрбово, Ресенско, биле пронајдени три пушки, три пиштоли во различен калибар и поголемо количество муниција, исто така во различен калибар.

Тој бил лишен од слобода и задржан во полициска станица. Во импровизирана работилница во Битола, сопственост на Б. Г. (76) од Битола, биле пронајдени шест пушки (две ловечки, три воздушни и една импровизирана) и поголема количина разни делови за оружје. Б. Г. е повикан на службен разговор во полициска станица.

По целосно расчистување и документирање на настаните, против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Поврзани новости