НАЈНОВО

Економија

Светската цена на златото на највисоко ниво на сите времиња

Светската цена на златото денеска на светските берзи достигна ново историски највисоко ниво од 2.110,8 долари за унца (унца е еднаква на 28,35 грама).

Според аналитичарите, големиот интерес за златото е последица на геополитичката неизвесност, нешто послабиот долар и очекувањата дека американската централна банка ФЕД наскоро ќе ги намали каматните стапки, пренесува CNBC.

„На цената на златото позитивно влијае очекуваниот пад на американскиот долар и намалувањето на референтните каматни стапки во 2024 година“, изјави шефот на пазарната стратегија на UOB, Хенг Кон Хау.

Поврзани новости