НАЈНОВО

Свет

Силен земјотрес ја погоди Турција – во епицентарот тлото сè уште е активно

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди заливот Гемлик во Мраморното Море, по што следеше земјотрес со јачина од 4,5 степени, изјави Халук Озенер, директор на опсерваторијата Кандили.

Озенер нагласи дека се регистрирани речиси 40 земјотреси, наведувајќи дека епицентарот е активен.

Епицентарот на земјотресот бил во заливот Гемлик во Мраморното Море, кој се наоѓа на околу 60 километри (35 милји) јужно од Истанбул, во близина на градот Бурса, според службата за итни случаи АФАД.

Турскиот министер Али Јерликаја изјави дека сите тимови на надлежни институции, вклучително и Управата за вонредни ситуации (АФАД), се испратени во регионот погоден од земјотресот и ја следат ситуацијата, јави Си-Ен-Ен (Си-Ен-Ен) на турски.

Градоначалникот на Истанбул, Давут Ѓул изјави дека, според првите информации, нема жртви или штети во земјотресот што се почувствувал во тој град.

Потресите беа почувствувани во Истанбул и околните провинции.

Поврзани новости