НАЈНОВО

Македонија

Студено утро, попладне сончево со локална облачност

Времето во Македонија денеска, по студеното утро, ќе биде сончево и потопло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец.Утринските температури ќе се движат од минус 5 степени во Берово, до плус 5 во Гевгелија

Максималните дневни ќа бидат во интервалот од 9 до 17 степени.

Во Скопје сончево со мала облачност и со слаб ветер од променлив правец.

Утре времето ќе биде променливо облачно, наутро по одделни котлини со услови за појава на магла и ниска облачност. Кон крајот на денот најпрвин во западните, а во текот на ноќта и во останатите делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец, особено изразен долж Повардарието.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од јужен правец. Дневните температури ќе се движат од 9 до 16 Целзиусови степени.

Поврзани новости