НАЈНОВО

ВестиМакедонија

Утре дожд, од петок заладување и снег

УХМР за утре најавува дожд, особено попладне и во ноќните часови кога врнежите локално ќе бидат поројни, над 30 литри на метар квадратен и на места проследени со грмежи. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе продолжи да дува дува засилен до повремено силен јужен ветер од над 70 километри на час, но ќе се задржи релативно топло.

Од петок ќе има значително заладување и врнежите од дожд на повеќе места постепено ќе преминуваат во снег. На планините ќе се формира позначителна снежна покривка, а помала, особено во сабота и во некои пониски места.

Според УХМР, до средината на следната недела ќе има повремени врнежи од дожд и снег со променлив интензитет.

Во Скопската Котлина утре ќе има повремени врнежи од дожд и ќе дува повремено силен јужен ветер. Во петок кон крајот на денот и во сабота се очекуваат врнежи од снег и формирање помала снежна покривка. Од недела до средината на следната седмица ќе има повремени врнежи од дожд и снег со променлив интензитет.

Поврзани новости