НАЈНОВО

Битола инфо

88 санкции за сообраќајни прекршоци на територија на СВР Битола

Секторот за внатрешни работи Битола во текот на вчерашниот ден (06.09.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот. На територија на СВР Битола санкционирани се 88 возачи, меѓу кои 24 мерки за возење повеќе од дозволената брзина (12 во населено место и 12 надвор од населено место), 21 мерка за возење без возачка дозвола, 20 санкции за непрописно паркирање. Изречени се две санкции за користење на мобилен телефон при возење, две мерки за некористење на сигурносен појас, две санкции за управување под дејство на алкохол….

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Поврзани новости