НАЈНОВО

ЖивотЗдравје

Ве мачи надуеност и запек? Елиминирајте ја оваа храна и ослободете се од проблемот

Секој во одреден момент имал проблеми со запек и знаеме колку може да биде тешко и незгодно, особено ако трае неколку дена или се повторува.

Причината за оваа состојба е најчесто исхраната, односно храната која не му одговара на нашето тело, а ние не сме ни свесни за тоа. Овие потешкотии главно ги доживуваат возрасните поради начинот на живот и недоволната активност, како и лошата исхрана.

Која храна предизвикува запек?

Сите сакаме брза храна (хамбургери, плескавици, помфрит) и денес е многу присутна во секојдневниот живот. Сепак, иако е многу вкусен, тој е нездрав и полн со масти и главен предизвикувач на запек.

За овој проблем придонесуваат и преработените житарки како белиот леб, пецивата, белиот ориз, како и црвеното месо кое секогаш можете да го замените со риба или пилешко.

Слатките се и непријател на нашиот стомак, бидејќи сите слатки се полни со шеќер, што предизвикува намалено движење на дебелото црево.

За да му помогнеме на нашето тело, важно е да знаеме која храна може да го реши овој проблем.

Суви сливи, јаболка, коскесто овошје, киви, круши… тие се многу важни за нашиот дигестивен систем, бидејќи се богати со влакна, па би било многу добро да ги вклучите во вашето мени. Покрај тоа, многу е корисно да пиете доволно вода, незасладени чаеви и сокови кои ќе ги хидрираат цревата и ќе помогнат во празнењето.

Поврзани новости