НАЈНОВО

Патувањa

Возење низ бајковитите пејзажи со звукот на морето: Најдолгата трамвајска линија во светот од 68 километри

Патувањето со трамвај во Белгија навистина има посебен шарм, особено ако се одлучите за најдолгата линија на светот.

Ќе имате прекрасен поглед на Северното Море, живописни села покрај брегот, како и бројни интересни работи на кои ќе наидете на патот, а ова задоволство воопшто не чини многу.

Ако некогаш сте се запрашале каде е најдолгата трамвајска линија во светот, Гинисовата книга на рекорди го има одговорот.

Белгискиот Кусттрам, кој превезува патници по должина на фламанскиот брег на северозападот на земјата, е долг 68 километри.

Трамвајот тргнува од градот Нок и сообраќа до Адинкерке и е омилен меѓу туристите кои сакаат подобро да ја запознаат областа.

Кон крајот на 19 век, Белгија почна брзо да гради железници, а во 1885 година беа отворени првите делови од најамбициозната рута.

И денес привлекува внимание и гордо ја носи титулата најдолга трамвајска линија во светот, пишува Punkufer.

Глетка што го одзема здивот
За комплетната атмосфера што патниците ќе ја доживеат за време на патувањето, билетите не се скапи.

Така, еднодневен билет чини 7,50 евра, со кој можете неограничено да влегувате и да излезете од трамвај, а тридневен билет чини 15 евра.

Децата и младите имаат попуст. Во текот на денот, трамвајот тргнува на секои 15 минути, а во екот на летната сезона на секои 10 минути.

За два часа и дваесет минути потребни за патување од првата до последната станица, трамвајот застанува на повеќе од 65 места и поминува низ бројни градови.

Некои од најпопуларните постојки вклучуваат Knoke-Heist, каде што ќе најдете луксузни бутици, галерии и елегантни ресторани.

Следува популарното место за одмор – Бланкенберге, потоа Миделкерке, каде што можете да уживате во погледот на морето со часови.

Исто така, вреди да се истражат шармантните Nieuwpoort и De Pane, кои воедно е и крајната дестинација.

Поврзани новости