НАЈНОВО

ЖивотЗдравје

Еве што се случува со телото ако престанеме да појадуваме

Лекарите секогаш препорачуваат урамнотежена исхрана која се состои од пет оброци дневно: појадок, утринска ужина, ручек, попладневна ужина и вечера. Појадокот се смета за најважен оброк во денот бидејќи обезбедува најмногу хранливи материи и енергија во остатокот од денот.

Во текот на ноќта, додека спиевме, телото ги вареше и ги обработуваше сите хранливи материи што ги внесувавме за време на вечерата. Ова е причината зошто, кога се будиме, се чувствуваме слаби. Стомакот е празен, а појадокот ќе ни помогне да ја вратиме изгубената енергија.

Но, што ќе се случи ако престанеме да го јадеме?

Поради брзање, многу луѓе денес го прескокнуваат појадокот, а тоа може да има сериозни последици по нашето здравје. Прво, кога ќе се разбудиме, нивото на гликоза е ниско и ако не внесеме ништо во телото во текот на утрото, го оштетуваме нервниот систем, односно невроните. Покрај тоа, недостатокот на гликоза нè прави нервозни, нерасположени и повеќе склони кон стрес и анксиозност.

Од друга страна, појадокот не треба да биде богат со производи со висока содржина на гликоза. Неговото ниво брзо се зголемува, што може да предизвика хипогликемија и да предизвика глад во рок од неколку часа.

Експертите се согласуваат дека јогуртот е најпаметниот избор за појадок. Како што пишува The Parade, протеините се позаситени од мастите или јаглехидратите, па затоа нивното консумирање може да ви помогне да јадете помалку во текот на денот.

Поврзани новости