НАЈНОВО

ЖивотЗдравје

Како брзо да го спуштите притисокот?

Високиот крвен притисок може да биде исклучително опасен симптом и може да доведе до разни видови кардиоваскуларни проблеми, вклучувајќи срцев или мозочен удар. Знаци кои може да укажуваат на висок крвен притисок вклучуваат главоболки, анксиозност, отежнато дишење, крварење од носот, палпитации или чувство на пулсирање во вратот. Постојат начини да си помогнете брзо во овие ситуации, и во секој случај, треба да почнете да работите на некои промени во животниот стил за да спречите проблем со притисокот.

Како да го намалите крвниот притисок за 5 минути?

Постојат неколку начини како привремено да го намалите крвниот притисок за само неколку минути, а веројатно наједноставниот е трикот за дишење.

притисок за само неколку минути, а веројатно наједноставниот е трикот за дишење.

Добивајте вести на Viber

Земете длабок здив, задржете го околу две секунди, а потоа полека издишете. Паузирајте неколку моменти и повторете. Можете да се истуширате со топол туш, да се бањате, да седите мирно неколку минути, да правите вежби за истегнување – сè што ви помага брзо да се опуштите. Стресот е клучен фактор за висок крвен притисок.

Како одма да се намали притисокот?

Ненадејниот скок на крвниот притисок може да бара итна помош. Симптомите поради кои треба веднаш да го повикате вашиот лекар вклучуваат ненадејни промени во видот, болка во градите, отежнато дишење, проблеми со говорот, ненадејна болка во грбот, вкочанетост или слабост.

Дури и во итен случај, треба да се обидете да останете смирени. Можеби не е лесно ако сте загрижени, но токму тоа може да помогне. Фокусирајте се на вашето дишење, земете неколку длабоки вдишувања, задржете го здивот неколку секунди и полека отпуштете го. Може да помогне шолја чај од камилица или хибискус или коцка темно чоколадо, што ќе помогне во ослободувањето на ендорфините.

Како да го намалите високиот крвен притисок без лекови?

Клиниката Мајо дава десет начини за контрола на крвниот притисок без лекови, но за секој од нив ќе бидат потребни одредени промени во животниот стил.

Ослободете се од вишокот килограми
Крвниот притисок може да се намали за околу 1 mm Hg со секој изгубен килограм.

Вежбајте редовно
Минимум 30 минути умерена физичка активност секој ден.

Хранете се здраво
Исхраната богата со цели зрна, овошје, зеленчук, млечни производи со малку маснотии и ниска содржина на заситени масти и холестерол може да го намали високиот крвен притисок до 11 mm Hg.

Намалете го внесот на сол (натриум).
Дури и мало намалување на натриумот во исхраната може да го подобри здравјето на срцето и да го намали крвниот притисок; генерално, не треба да надминувате 2.300 mg сол дневно, а идеално е 1.500 mg.

Ограничете ја консумацијата на алкохол
Треба да го ограничите внесот на алкохол на помалку од една пијачка дневно за жени или две пијалаци дневно за мажи.

Оставете ги цигарите
Откажувањето од пушењето помага во намалување на крвниот притисок, го намалува ризикот од срцеви заболувања и го подобрува целокупното здравје.

Спијте добро
Лошиот квалитет на сон и спиењето помалку од шест часа секоја вечер може да придонесат за хипертензија.

Намалете го стресот
Долгорочниот (хроничен) емоционален стрес придонесува за висок крвен притисок, избегнувајте предизвикувачи на стрес, научете да кажувате „не“, решавајте проблеми и обидете се да имате доволно време да се опуштите.

Следете го вашиот крвен притисок дома и редовно проверувајте се
Домашните монитори за крвен притисок се достапни без рецепт и проверете кај вашиот лекар колку често треба да го проверувате крвниот притисок во ординација.

Побарајте поддршка
Членовите на семејството и пријателите можат да ве увате крвниот притисок во ординација.

Побарајте поддршка
Членовите на семејството и пријателите можат да ве охрабрат да се грижите за себе, да ве одведат на лекар или да започнете програма за вежбање со вас за да ви помогне да го одржите вашиот крвен притисок низок.

Најдобриот чај за висок крвен притисок
Некои од најдобрите чаеви препорачани за луѓе со висок крвен притисок се камилица, лаванда, роза и хибискус. Овие чаеви се познати по нивната способност да го намалат крвниот притисок и да го подобрат здравјето на срцето.

Исто така, неколку студии покажаа дека зелениот чај го инхибира развојот на ракот, го намалува високиот крвен притисок и го намалува ризикот од срцеви заболувања. Можете да уживате во кој било од овие чаеви со тоа што ќе ги прелиете со топла вода и ќе ги оставите да отстојат неколку минути.

Што го намалува притисокот?

Напиток за намалување на крвниот притисок
Шест до осум чаши вода секој ден го подобруваат крвниот притисок. Водата сочинува 73% од човечкото срце, така што ниту една друга течност не е подобра во контролирањето на крвниот притисок. Меѓутоа, ако сакате брзо да го намалите крвниот притисок, Healthline наведува дека цвекло, домат, сок од калинка или бобинки, обезмастено млеко или чај исто така може да помогнат. Од друга страна, треба да избегнувате кафе и алкохолни пијалоци.

Храна за намалување на крвниот притисок

Исхраната здрава за срцето се препорачува за сите луѓе со висок крвен притисок, вклучувајќи ги и оние кои земаат лекови за крвен притисок. Истражувањата покажаа дека вклучувањето на одредени видови храна во вашата исхрана, особено оние богати со специфични хранливи материи како што се калиум и магнезиум, го намалува нивото на крвниот притисок.

Според истражувањата, додавањето на одредени видови храна како лиснат зеленчук, бобинки, грав, леќа, семки, масна риба, агруми и моркови во вашите оброци и закуски може да ви помогне да достигнете и одржувате оптимални нивоа на крвен притисок.

Еве ги сите намирници спомнати во тој контекст:

Цитрусни овошја – грејпфрут, портокали, лимони

Лосос и други масни риби

Блитва

Семе од тиква

Грав и леќа

Бобинки

Амарант и други цели зрна

Ф’стаци

Моркови

Целер

Домати и производи од домати

Брокула

Грчки јогурт

Одредени билки и зачини (шафран, маточина, црн ким, женшен, цимет, кардамон, босилек, ѓумбир…)

Чиа и ленено семе

Цвекло и сок од цвекло

Спанаќ

Природен лек за намалување на крвниот притисок

Научните истражувања покажаа дека некои билки и зачини можат да бидат ефикасни за намалување на крвниот притисок, иако се препорачува да се консултирате со лекар пред да ги додадете во исхраната. Тоа се: босилек, магдонос, семе од целер, лук, мајчина душица, цимет, ѓумбир…

Сода бикарбона и висок притисок
Сода бикарбона (натриум бикарбонат) е всушност молекуларна мешавина од натриум, водород и кислород, а натриумот не е добар за притисок. Само една лажичка сода бикарбона може да содржи околу 1 mg „скриен“ натриум, а препорачаната вкупна дневна количина е 1.500 до 2.300 mg.

Така, за секој кој е загрижен за нивниот крвен притисок, експертите велат дека едноставниот одговор е да го намалите вкупниот внес на сол, со тоа што прво ќе се потрудите да избегнете преработена и пакувана храна која често е полна со сол и сода бикарбона. Најчесто консумирана храна која додава натриум во вашата исхрана се леб и кифлички, пица, сендвичи, сувомеснати производи, инстант супи.

Како да се намали притисокот на нервна основа?
Бројни студии покажуваат дека медитацијата може умерено да го намали крвниот притисок, според Американското здружение за срце објавено во списанието „Хипертензио“. Д-р Херберт Бенсон, директор на Институтот Бенсон-Хенри за медицина на ум-тело на Харвард, развил специјална техника за таканаречениот одговор на релаксација што го смирува и го намалува притисокот.

Прилично е едноставно: седнете на мирно место со затворени очи; опуштете ги мускулите и тивко повторувајте збор, фраза, звук или кратка молитва по ваш избор постојано и одново; кога залутаните мисли се мешаат, нека доаѓаат и си одат и се враќаат на вашиот збор, фраза или звук. Д-р Бенсон препорачува да се практикува реакцијата на релаксација два пати на ден по 10 до 20 минути.

Поврзани новости