НАЈНОВО

ЖивотЗдравје

Како да ја запрете кашлицата – сите придобивки од природните лекови

Малку работи има во животот подосадни од упорната кашлица која нема да престане. Затоа не е ни чудо што често се прашуваме како да ја спречиме кашлицата. Но, пред да започнеме да истражуваме природни лекови и едноставни начини да ја запрете кашлицата, ајде да утврдиме неколку работи.

Имено, кашлицата може да биде едноставно скокоткање во грлото, а може да опстојува и откако ќе помине настинката. Без разлика колку долго се справувате со тоа, оваа непријатност може да ве наведе да се запрашате и често да пребарувате на интернет „Како да ја спречите кашлицата за пет минути“.

Колку побрзо, толку подобро, нели?

Но запомнете – кашлицата не е секогаш лоша. Кашлањето е рефлекс кој ги штити нашите дишни патишта и бели дробови од надразнувачи како прашина, бактерии и секрети. А повременото кашлање е сосема нормално, велат бројни лекари.

Важно е кога истражувате како да ја прекинете кашлицата, запомнете го следново – кашлицата има многу причини, почнувајќи од вообичаена вирусна инфекција, преку сезонски алергии до позначајни здравствени проблеми, како што се хронични белодробни заболувања, конгестивна срцева слабост, астма.

Сега, откако коронавирусот помина, луѓето често имаат проблем со сува и постојана кашлица која е придружена со болка во градите, замор, главоболка и отежнато дишење.

Еколошките предизвикувачи како прашина, мувла или други загадувачи, исто така, можат да бидат виновни за сува и упорна кашлица.

Како да ја спречите кашлицата – сè започнува од природата

Кога кашлицата е присутна повеќе од две недели, разумно и неопходно е да се консултирате со лекар за дополнителни прегледи и тестови.

Во меѓувреме, ако сте нови во истражувањето како да ја спречите кашлицата, можете да го пробате следново за да го смирите грлото.

Гаргара со солена вода

Едноставен начин за ублажување и запирање на кашлицата е солената вода. Истражувањето од 2019 година покажа дека солената вода го намалува времетраењето на кашлицата токму затоа што ги убива бактериите, помага во исфрлање на секретот и ја намалува болката.

За да го направите дома, измешајте половина лажичка кујнска сол со 2 dl топла вода. Гаргара до три пати на ден.

Пијте чај од ѓумбир

Ѓумбирот е познат по својата смирувачка моќ. Излегува дека може да направи чуда и кога станува збор за кашлањето.

Утврдено е дека ѓумбирот помага да се намали кашлицата и да се смират болките во грлото, а пастилите од ѓумбир се широко користени за оваа намена.

Коренот од ѓумбир има и антиинфламаторни и антиоксидантни својства кои се корисни за лекување на различни состојби. Прелијте со врела вода неколку свежи парчиња ѓумбир, додадете мед по желба и уживајте во пиењето на овој пијалок.

Вклучете го медот во вашиот секојдневен живот

Кашлање, но и желба за нешто слатко? Ти си среќен. Дали знаеш зошто? Бидејќи е откриено дека медот помага во ублажување на кашлицата, без разлика дали се користи така или се додава во чајот.

Медот исто така може да ја ублажи болката, но може да помогне и во борбата против вирусните инфекции. Само додадете две лажици мед во чаша топла вода или топол чај за да ги искористите сите придобивки од медот.

Запрете ја кашлицата додека уживате во топла бања

Покрај тоа што ќе ви помогне да се ослободите од стресот по напорниот ден, уживањето во топла бања може да ги ублажи симптомите на обичната настинка, која исто така може да ја спречи кашлицата.

Се прашувате како? Со помош на влагата што ја создава пареата, која инаку е одлична за отворање на синусите и разредување и исфрлање на секретот.

Сируп за сува кашлица кој можете да го направите сами

Пред да започнете да правите домашен сируп, потребно е при рака да ги имате следниве работи.

Чаши и лажици – за мерење состојки.

Чиста тегла – во која ќе го чувате вашиот природен лек за сузбивање и запирање на кашлицата.
Инка – за истурање на подготвената течност
Сега можеме да започнеме со состојките што ви се потребни за домашен сируп. Веруваме дека повеќето од овие работи веќе ги имате во вашата кујна.

Јаболков оцет
Сок од лимон
Ѓумбир
Црвен пипер
Мед
Вода
Соединете ги сите состојки во стаклена тегла со капак и протресете! Чувајте го во тегла, која ќе биде во вашиот фрижидер.

Што се однесува до употребата, доволно е една кафена лажичка дневно.

Сируп за кашлица од ловоров лист и жалфија

Веруваме дека веќе некаде сте слушнале дека сирупот од ловоров лист и жалфија е идеален кога сакате да престанете со кашлицата.

За да го подготвите сирупот, потребни ви се следниве состојки:

6 суви ловорови листови
2 лажици сува жалфија
200 грама шеќер
вода
Истурете малку вода во садот и додадете шеќер. Карамелизирајте го полека. Потоа додадете 3дл вода. Жалфијата и ловорот ставете ги во зовриената вода и со лесни движења измешајте ја смесата. Покријте го лончето и тргнете го од оган. Оставете го сирупот да се излади најмалку два часа и потоа процедете го во стаклена тегла.

Природен лек за кашлица кај деца

Дали вашето дете се чини дека има постојана кашлица? Не грижете се, кашлицата кај дете не е причина за загриженост во повеќето случаи. Многу пати тоа може да биде предизвикано од обична настинка или дури и од алергии.

Бидејќи лековите за кашлица и настинка без рецепт не се препорачуваат за деца под 6-годишна возраст, наоѓањето природни сирупи е предизвик.

За почеток, за да ја запрете кашлицата, понудете му на детето да пие топла течност.

Топлите течности како чај без кофеин, супа или топла вода со лимон можат да помогнат во олабавување на секретите и смирување на болките во грлото.
Размислете за користење навлажнувач – сувиот воздух може да ја влоши кашлицата кај детето. Размислете да поставите овлажнител во собата на вашето дете, во близина на местото каде што спие, за да му помогне да дише.
Оставете да вдишува топла водена пареа – оставете го детето да ја вдишува водената пареа создадена од туширањето.
Солен раствор или физиолошки раствор – чистењето на носето со физиолошки раствор може да помогне да се намали кашлицата со детето.
Дајте една лажица мед (на возраст над 1 година) – лажица мед може да помогне во борбата против кашлицата, но треба да се дава само на деца над 1 година.
Запомнете, може да бидат потребни неколку недели за детето да се опорави од настинка. Меѓутоа, ако кашлицата на вашето дете продолжува и е придружена со симптоми како што се висока температура или отежнато дишење, контактирајте го педијатарот на вашето дете што е можно поскоро.

Како да си олесните и како да престанете да кашлате?

Се прашувате како да ја спречите кашлицата? Имаме уште неколку начини да ви помогнеме.

Одморете бидејќи во случај на настинка вашето тело побрзо ќе закрепне.
Топлата бања ја поттикнува циркулацијата и го зајакнува одбрамбениот механизам.
Вдишување солена вода или чај од камилица ја смирува слузницата и го олеснува искашлувањето.
Ставањето облоги на градите во случај на бронхитис го олеснува исфрлањето на секретот и ја смирува кашлицата.
Свеж воздух: ако нема висока температура или други изразени симптоми, како болка во екстремитетите, излезете надвор на свеж воздух.

Поврзани новости