СпортФудбал

Младите фудбалери ги дознаа противниците во квалификациите за ЕП 2025

Македонската фудбалска репрезентација до 21 година ги дозна ривалите во квалификациите за пласман на Европското првенство (ЕП) во 2025.

Шведска и Холандија ќе бидат најопасни противници за Македонија во групата во која уште се наоѓаат и Грузија, Молдавија и Гибралтар.

Квалификациите почнуваат во септември, а ќе завршат во октомври 2024 година.

Група A: Италија, Република Ирска, Норвешка, Турција, Летонија, Сан Марино;

Група Б: Шпанија, Белгија, Шкотска, Унгарија, Казахстан, Малта;

Група Ц: Холандија, Шведска, Грузија, Македонија, Молдавија, Гибралтар;

Група Д: Германија, Полска, Израел, Бугарија, Косово, Естонија;

Група Е: Романија, Швајцарија, Финска, Албанија, Црна Гора, Ерменија;

Група Ф: Англија, Украина, Србија, Северна Ирска, Азербејџан, Луксембург;

Група Г: Португалија, Хрватска, Грција, Белорусија, Фарски Острови, Андора;

Група Х: Франција, Австрија, Словенија, Босна и Херцеговина, Кипар;

Група И: Данска, Чешка, Исланд, Велс, Литванија;

Поврзани новости