НАЈНОВО

ЖивотМода и убавина

Модни додатоци кои ќе бидат популарни оваа година

Модните додатоци и аксесоарите имаат моќ да го подигнат и наједноставниот стајлинг на повисоко ниво.

Како што знаеме, трендовите меѓу модните додатоци се менуваат од сезона во сезона и обично се разликуваат според културата и географската локација. Сепак, има некои детали кои доживеаја врв низ целиот свет, а тоа го покажаа и пребарувањата на модната платформа Stylight во изминатата година.

Оваа модна платформа откри кои додатоци ја одбележаа најмногу во 2022 година, но и кои ќе бидат во тренд во наредните месеци.

Oversized чанти

Трендот на големи се чини дека одекна на модната сцена, бидејќи побарувачката за такви модели на Stylight последен пат достигна врв во јануари 2022 година.

Беретки

Баретката имаше свој моден момент минатата година. Сме ги виделе во речиси секоја боја и материјал. И додека тие најверојатно ќе продолжат да бидат трендовски додаток оваа година, јасно е дека го достигнаа својот врв минатиот јули. Од друга страна, Stylight забележа голем пораст на интересот за беретките како симбол на францускиот стил на облекување, предвидувајќи дека тие ќе продолжат да бидат во тренд и во новата календарска година. Во последните два месеца има зголемен интерес за беретки за цели 392 отсто, најверојатно поради популарноста на серијата на Нетфликс „Емили во Париз“, чија трета сезона излезе на 21 декември.

Очила за сонце со Y2K естетика

Сакани и омразени на модната сцена, не можеме да негираме дека спортските очила за сонце беа повеќе од популарен додаток во летната сезона. Поделените мислења веројатно беа причина за врвот на интересот за овие модели на Stylight, кој беше снимен во август 2022 година. И покрај зимската сезона, Stylight забележа пораст од 63% во пребарувањата за Y2K очила во последните два месеци.

Ексцентричен накит

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Schiaparelli (@schiaparelli)

Во претходната година, трендовскиот накит беше нежен и префинет, со акцент на слоевитоста. Сепак, овој тренд се чини дека исчезнува со врвните пребарувања на самиот почеток на 2023 година. Бидејќи трендовите често одат до крајности, се чини дека оние за накит во 2023 година ќе бидат сосема поинакви. Од впечатливи нараквици со манжетни до преголеми ѓердани, накитот XXL се смета за жежок тренд во изработката. Предвидуваме дека клучните зборови за накит во 2023 година ќе биде „блинг блинг“ бидејќи интересот за пребарување за овој стил на накит е зголемен за 16 проценти во последните два месеци.

Поврзани новости