НАЈНОВО

ЖивотЗдравје

Овие чаеви го забрзуваат метаболизмот и помагаат при слабеење, велат нутриционистите

МЕТАБОЛИЗМОТ најлесно се објаснува како одредени хемиски реакции во телесните клетки кои ја претвораат храната во енергија. Имено, на човечкото тело оваа енергија му е потребна за се, од движење до извршување на секојдневните активности. Често се поставуваат прашања за тоа како да се одржи здрав метаболизам бидејќи побрз метаболизам значи дека нашето тело побрзо согорува енергија. За возврат, ова може да помогне за поуспешно губење на тежината и управување со тежината.

Иако постојат голем број на храна, пијалоци и вежби кои потенцијално можат да помогнат во забрзување на метаболизмот и ослободување од вишокот килограми, можете да ги зголемите вашите шанси, велат нутриционистите, со избирање одредени пијалоци кои можат да ви помогнат да ги исполните вашите цели врз основа на хранливи материи и антиоксиданти. тие содржат. На пример, пиењето одредени видови чаеви може да помогне во зајакнувањето на вашиот метаболизам и да ги зголеми шансите за губење на тежината – откритие што веројатно ќе го сакаат љубителите на чај, известува Eat This.

Сепак, нутриционистите исто така нагласуваат дека не постојат чудотворни чаеви или пијалоци за слабеење кои веднаш ќе го забрзаат вашиот метаболизам и ќе согорат маснотии. Всушност, тие советуваат да не се консумираат чаеви кои се рекламираат како брзи и лесни решенија за слабеење. Наместо тоа, чаевите што ќе ги наведеме подолу се вообичаени видови чаеви кои не се само одобрени од експерти, туку секој од нив содржи корисни соединенија кои можат да помогнат во губење на тежината кога се консумираат како дел од здрава, урамнотежена исхрана.

Овие се:

зелен чај
бел чај
чај од ѓумбир
Црн чај
мача чај.

Поврзани новости