НАЈНОВО

ЖивотЗдравје

Пет навики во исхраната на здравите и фит луѓе

Иако се чини дека некои луѓе ја одржуваат телесната тежина без напор во споредба со другите, постојат многу добро истражени навики кои обично им се заеднички луѓето кои се здрави и фит.

Фокусирањето на клучните промени во исхраната ќе ве доведе до одржливи резултати многу поефективно од брзите решенија или модерните диети.

Нема брз пат до успехот, што значи дека нема инстант решение со кое прекуноќ ќе станете поздрави или физички фит. Потребно е време и енергија за усвојување здрави навики пред тие да станат дел од вашиот животен стил.

Јадете кога сте гладни
Фит луѓето не прескокнуваат оброци, ниту строго се ограничуваат. Тие сфаќаат дека премногу ограничувања подоцна резултираат со прекумерна компензација.

„Кога редовно јадеме, на телото му даваме стабилно снабдување со гориво“, вели нутриционистот Бес Бергер. „Кога ги прескокнуваме оброците, поверојатно е дека ќе гладуваме до следниот оброк. Тогаш е многу потешко да се биде умерен или да се јаде совесно.“

Вежбајте свесност за исхраната
Фит луѓето јадат внимателно. Ги вклучуваат сетилата додека јадат без попречувања. Кога јадете свесно, многу повеќе сте способни да се фокусирате на тоа да не јадете над границата на ситост.

Нутриционистката Јана Морер тврди дека свесното јадење може да го спречи гладувањето, но и прејадувањето.

„Со свесност, искуството на исхраната станува понеутрално и помалку напнато, за да ви помогне да одржите здрава тежина и здрав однос со храната“, вели таа.

Ако ви е тешко да јадете свесно, почнете со исклучување на телевизорот и спуштање на телефонот. Можеби на почетокот ќе ви изгледа чудно, но со малку вежбање ќе успеете.

Фокусирајте се на урамнотежена исхрана наместо на нискокалорична диета
Фит луѓето сфатиле дека балансираните оброци ги држат сити подолго време. Урамнотежениот оброк се состои од комбинација од сите три макронутриенти и различни групи на храна: протеини, јаглехидрати и масти.

„Балансираните оброци со текот на времето ја поттикнуваат витоста бидејќи ги држат калориите под контрола“, вели специјалистот Џинан Бана. „Урамнотежениот оброк ќе вклучува овошје и зеленчук кои се богати со влакна и релативно ниски калории за да се чувствувате сити додека одржувате здрава тежина.“

Бидете умерени и реални
Она што го правите 80% од времето е поважно од другите 20% од времето. Слабите луѓе се фокусираат на приоритетите и не се замараат со ситници.

Малите задоволства се наменети токму за тоа – уживање, а потоа време е да продолжите понатаму. Всушност, препуштањето на омилената забавна храна која не е нутритивно богата може да ви помогне да не ја посакувате и да не претерувате со неа во иднина.

Најдете други начини за справување со стресот
Фит луѓето не користат храна за да се справат со своите негативни емоции.

Ако имате желба да јадете често, дури и кога не сте гладни, можеби сте емотивен јадач. Првиот чекор за надминување на емоционалното прејадување е да ги совладате вештините за справување со емоционалните турбуленции. Најдете нешто што ќе ви помогне во такви моменти, како што се разговор со саканата личност, трчање, читање или одење на свеж воздух.

Поврзани новости