НАЈНОВО

СпортФудбал

Прилепчанецот Бојан Спиркоски од Победа се пресели во Пелистер

Еден од најдобрите фудбалери на прволигашот Победа од Прилеп, Благоја Спиркоски кој беше лани најзаслужен и за враќањето на прилепчани во домашната елита, е најново засилување на битолски Пелистер во битката за враќање на зелено-белите во прволигашката конкуренција.

Спиркоски го засилува нападот на Пелистер за пролетниот дел од сезоната и тој е втор фудбалер од Победа кој зимава доаѓа во Битола, откако пред три недели Пелистер го ангажираше и младинскиот репрезентативец од средниот ред Марио Наумоски (22).

Спиркоски, кој во ланската второлигашка сезона за Победа даде 20 гола е поранешен фудбалер и на Силекс, штипска Брегалница и за Лабуништа, а во Македонија играше уште и за Хоризонт Турново и 11 Октомври во почетоците на својата кариера, а беше дел и од чешките Јихлава и Сокол Брожани.

Поврзани новости