НАЈНОВО

Здравје

Шест најдобри пијалоци за ублажување на надуеност

Надуеноста е чувство на стегање, притисок или исполнетост во стомакот. Може да биде придружена и со видно отечен стомак. Надуеноста варира од благо непријатно до многу болно.

За повеќето луѓе, тоа обично исчезнува по некое време, но некои луѓе имаат повторливи надуеност што може да биде предизвикано од дигестивни проблеми или хормонални флуктуации.

Најчеста причина за надуеност е вишокот гас во цревата. Може да јадете премногу храна премногу брзо или да имате други состојби кои предизвикуваат акумулација на гасови и дигестивни содржини.

Понекогаш, ако имате надуен стомак, тоа може да укаже на сериозна здравствена состојба. Ако надуеноста на стомакот не исчезне или сте загрижени, разговарајте со вашиот лекар.

Доколку имате блага надуеност и сакате што побрзо да се ослободите од него, постојат неколку пијалаци кои можат да ви помогнат, пренесува Eat This.

1) Кефир

Кефирот, ферментиран млечен напиток богат со пробиотици, го помага варењето и може да помогне при надуеност.

„Корисните микроорганизми присутни во него помагаат во разградувањето на храната во цревата, што ги ублажува гасовите, надуеноста и другите дигестивни проблеми“, објаснува нутриционистот Лорен Манакер. Кефирот, исто така, промовира урамнотежена цревна микробиота, која е од суштинско значење за целокупното дигестивно здравје.

„Една студија покажа дека откако луѓето консумирале пробиотски соеви кои се наоѓаат во кефирот секој ден во текот на три недели, забележале намалена надуеност“, вели Манакер.

2) Чај од ѓумбир

Следниот пат кога ќе почувствувате подуеност, испијте шолја чај од ѓумбир, советува нутриционистката Аманда Сауцеда.

„Ова е одлична помош за варење бидејќи го поттикнува вашиот стомак да се испразни, што значи дека може да помогне во ублажување на надуеноста“. Плус, ѓумбирот е карминатив, што значи дека „ако се чувствувате надуено затоа што имате гасови, чајот од ѓумбир исто така може да помогне“, објаснува Сауцеда.

3) Зелен чај

„Кога станува збор за борба против надуеноста, зелениот чај е клучен, благодарение на високите нивоа на антиоксиданси и катехини“, вели нутриционистот Малина Малкани. Меѓу другите здравствени придобивки, катехините имаат моќни антиинфламаторни и антиоксидантни својства кои можат да помогнат во смирување на дигестивниот тракт, намалување на гасовите во цревата после јадење и намалување на надуеноста.

„Сакам да го надополнувам мојот оброк со шолја зелен чај за да му помогнам на моето тело да го оптимизира варењето и да се чувствува будно“, вели Малкани.

4) Вода

Понекогаш е најдобро да се вратиме на основите, вели нутриционистот Меги Мун. Таа објаснува дека водата е основен, но добар начин за ублажување на надуеноста предизвикана од запек предизвикан од дехидрација.

Кога нема доволно вода во телото, таа ќе ја апсорбира водата од храната додека минува низ гастроинтестиналниот тракт, што ја стврднува столицата и го отежнува неговото излачување, познато и како запек. Кога столицата се задржува во цревата, бактериите имаат повеќе време да ја метаболизираат преку ферментација, која произведува гасови кои предизвикуваат надуеност. Тогаш пиењето вода може да помогне да се врати рамнотежата, да се олесни столицата и да се елиминира причината за надуеност.

5) Комбуха

Комбуха е ферментиран пијалак направен од чај, шеќер и симбиотска култура на бактерии и квасец (SCOBY). Иако нема многу научни истражувања кои конкретно го разгледуваат ефектот на комбухата врз надуеноста, некои потенцијални фактори во комбухата може да придонесат за дигестивно здравје, што индиректно може да помогне да се намали надуеноста кај некои поединци, објаснува диететичарот Ејми Гудсон.

Комбухата може да влијае на здравјето на цревата и дигестивниот систем и помага при надуеност поради нејзините пробиотици, кои се корисни бактерии кои можат да го поддржат балансот на цревната микробиота. Здравата цревна микробиота е поврзана со подобрено варење и може да помогне да се спречи надуеност.

6) Златно млеко

Златното млеко се добива со комбинирање на куркума, млечно или немлечно млеко, црн пипер, ѓумбир и малку мед или друг засладувач. Куркумата, корен кој изгледа слично на ѓумбир, но има светло портокалова боја, содржи соединение наречено куркумин.

„Податоците објавени во Британскиот медицински журнал сугерираат дека куркуминот може да помогне да се намали надуеноста и прекумерната ситост кај оние кои се борат со варење, а ѓумбирот е вообичаен лек за надуеност“, објаснува Манакер.

Поврзани новости