НАЈНОВО

КултураФилм

Ќе се снима уште еден филм за Мајкл Џексон

Режисерот Антоан Фуква ќе го снима биографскиот филм „Мајкл“ за поп-пејачот Мајкл Џексон (1958-2009), пишува филмскиот магазин Hollywood Reporter.

„Според мое мислење, не постои уметник со моќ, харизма и чист музички гениј како Џексон. Гледањето на неговата работа влијаеше на мене да снимам видеа. Неговата музика и тие слики се дел од мојот поглед на животот и можноста да ја раскажам неговата приказна на екранот, со неговата музика.“, рече Фукуа.

Режисерот на „Training Days“ (2001) и „The Righteous“ (2016) се присети дека неговите први дела биле видеа и дека сè уште чувствува дека спојот на филмот и музиката е длабок дел од тоа што е тој.

„Мајкл“ ќе биде продуциран од Лајонсгејт, по сценарио на Џон Логан, познат по „Гладијатор“ и „Авијатичарот“, а во продукција на Греам Кинг, кој работеше на филмот за пејачот Фреди Меркјури „Боемска рапсодија“, како и Џон Бранка и Џон Мекејн, ко-извршни наследства на Џенксон.

Сепак, не е прецизирано кој би можел да го игра Џексон.

„Според Лајонсгејт, филмот ќе се занимава со сите делови од животот на Џексон, но не е јасно колку од многуте контроверзии на покојната музичка икона, бидејќи се снима во соработка со неговиот имот, кој го бранеше од обвинувањата за сексуални односи со деца, злоупотреба“, пишува The Hollywood Reporter.

Списанието потсети дека обвинувањата против Џексон се вратија во центарот на вниманието благодарение на документарниот филм „Leaving Neverland“ (2019).

Поврзани новости